Tai Chi Chuan

Tai Chi Chuan

Film, który powinien otwierać każdą listę propagującą kino z elementami sztuk walki. Sztuki walki można rozgraniczyć także na sposób w jaki prowadzi się w nich walkę. Innym z kryteriów jest podział ze względu na sposób wykonywania ataków – tutaj możemy podzielić style walki na te polegające na uderzeniach (ciosy wyprowadza się rękami oraz nogami), oraz te polegające na chwytach i rzutach. Nazwa „Mixed martial arts” potocznie stosowana jest zamiennie z nazwą „Vale tudo” – tak nazywały się organizowane w Ameryce Południowej turnieje, od których wywodzą się współczesne mieszane sztuki walki.

W technice walki Wing Tsun, chodzi przede wszystkim wyczucie intencji przeciwnika, czy też jak kto woli, rozpoznania kierunku działania jego wewnętrznej energii. W wing tsun bardzo często będzie się jednak sięgało także po kij długości maksymalnie dwóch metrów, którego do walki używa się utrzymując zawsze bardzo niską pozycję ciała. Posiadał on równie mistrzowska znajomość Taek Kyon, starożytnej sztuki walki nogami. Zacząl propagować swoją sztukę wśród żołnierzy koreańskich a także amerykańskich.Szybko zostaje promowany na kapitana a następnie majora, podpułkownika, pułkownika, generałą brygady (1951r.). W drugiej połowie 1954 Choi kierował Chong Do Kwan (Szkołą Błękitnej Fali), największą cywilną szkołą sztuk walki w Korei. Technicznie 1955 rok zapowiadał początki Taekwon-do jako oficjalnie uznanej sztuki walki w Korei. Oprócz tego przez pięć lat uczył się japońskich sztuk walki kendo oraz iaido.

Podczas walki większość akcji to siłowanie się z przeciwnikiem w celu jego unieruchomienia. Doskonale obrazuje to przykład osoby nie mającej kontaktu ze sztukami walki. Wszystko wskazuje na to, że forma walki jaką są zapasy powstał miej więcej w tym samym czasie na całym świecie. Zastrzegam sobie jednocześnie, że większość tych porad bierze się z mojego doświadczenia i obserwacji pracy pozostałych trenerów w różnych stylach walki. Na początek przygody ze sportami walki wybrał kick-boxing – kilkakrotnie zdobył tytuł mistrza świata. Tak właśnie dobrobyt oprócz plusów ma także swoje negatywne strony – do których należą coraz to nowsze rodzaje chorób. Nie ma czegoś takiego jak honor w sprawach walki.

Sporty walki kojarzone są ze współczesnymi gladiatorami UFC czy MMA i bardzo dobrze, bo na tym właśnie polegają sporty walki. W ten sposób powstały szkoły tradycyjne, skupiające się na rozwoju człowieka, doskonaleniu ciała w sposób opisany przez style tradycyjne, wykorzystanie doświadczenia zawodników do sparingów (omawianie błędów, nauka walki realnej) i wybranie elementów wojskowych (shokingi, atak w punkty witalne czy niebezpieczne dla zdrowia, obrona przed bronią, zastosowanie na ulicy). Okres 10 lat w sztukach walki to naprawdę bardzo mało. Ponieważ sądzę, ze zapasy można uznać za kolebkę sztuk walki.